top of page

Moje marionety sú vysoké približne 45 cm. Telá vyrábam z dreva a hlavy zo špeciálnych hmôt – drevitej a papierovej, ktoré sú po vyschnutí veľmi pevné. Na oblečenie zháňam také látky, vzory a materiály, ktorými čo najvernejšie napodobním jedinečný odev danej osoby, no ktoré sú zároveň dostatočne tenké a jemné, aby marionete umožnili prirodzený pohyb. Látky podľa potreby farbím farbami na textil, prípadne namaľujem aj nadpisy, aby sa oblečenie čo najviac podobalo. Nohavice a rukávy by mali byť dostatočne dlhé, aby zakrývali spoje - "kĺby", v ktorých sa nohy a ruky ohýbajú a oblečenie by nemalo byť príliš obtiahnuté, aby marionete nebránilo v pohybe (t.j. kraťasy, minisukne, plavky alebo neoprénové obleky nie sú pre marionetu vhodné). Keďže cez odev vedú silony, bábky sa po vyviazaní už neprezliekajú.

Mariones je názov, ktorý som po dlhšej úvahe odvodila od slova marioneta, no zároveň som chcela, aby slovo bolo nové. Marioneta je bábka vedená zhora pomocou nití alebo silonových tenkých lán, ktorá visí na vodiacej tyči a pomocou nej sa ovláda. Vizuálne aj pohybovo je najbližšia ľudskej postave.

Výroba

Zhotovenie jednej marionety mi trvá minimálne jeden mesiac. Momentálne sa však zameriavam iba na výrobu bábok určených na priamy predaj, a preto v súčasnosti neprijímam objednávky na výrobu personalizovaných marionet. Ďakujem za pochopenie.

Ak chcete vidieť, ako bábky vyrábam, pozrite si moje VIDEÁ:

Ak chcete vidieť, ako bábky vyrábam, pozrite si moje VIDEÁ:

AKO VYRÁBAM

SVOJE BÁBKY (2020)

V tomto videu uvidíte, ako vyrábam tri bábky, inšpirované tromi hercami, resp. filmovými postavami. Proces výroby bábky je zdĺhavý a náročný, aj keď video pôsobí, že to mám hotové veľmi rýchlo :). Video má približne 7 minút.

BÁBKOVÁ PODOBIZEŇ

ROBINA WILLIAMSA (2015)

Robin Williams - slávny herec a komik.

Na jeho filmoch som vyrastala (Jumanji, Otec v sukni, Ako prichádzajú sny...). Mal úžasné a zaujímavé oči - láskavé, detské a zároveň veľmi smutné. Dokonca aj keď sa smial. Smutný klaun.

BÁBKOVÁ PODOBIZEŇ

WHOOPI GOLDBERG (2015)

Táto marioneta predstavuje postavu 'sestry Mary Clarence'

(Whoopi Goldberg) z filmu Sestra v akcii (1992). Vo videu modelujem jej hlavu, snažím sa zachytiť jej typický úsmev, maľujem tvár tak, aby sa čo najviac podobala na skutočnú Whoopi. Fotky hotovej bábky môžete vidieť na konci videa, ako aj v mojej galérii (v sekcii "Moje bábky").

 

BÁBKOVÁ PODOBIZEŇ

CHARLIEHO SHEENA (2015)

Toto je bábková podobizeň slávneho herca Charlieho Sheena, alebo lepšie povedané, Charlieho Harpera - postavy zo sitcomu Dva a pol chlapa, lebo ako môžete vidieť na konci videa, hotová bábka má oblečený jeho typický outfit. Materiál, z ktorého som zvykla vyrábať hlavy (ako môžete vidieť vo videu s Dr. Housom) som nahradila novým - lepšie sa s ním pracuje. 

Už dlho som nenahrala žiadne video z bábkovýroby (marionetu Dr. Housa som vytvorila v roku 2013). Takže teraz môžete porovnať moje vtedajšie a súčasné zručnosti.

 

 

 

MAĽOVANIE TVÁRE (Dr. House) (2013)

Natieranie telovou farbou, "červenenie" líčok, maľovanie očí - dúhoviek, zreničiek... tieňovanie a nakoniec strnisko,aby sympatický pán doktor vyzeral tak správne zanedbane :).Fotky hotovej bábky si môžete pozrieť v sekcii "Moje bábky".

MODELOVANIE HLAVY (Dr. House) (2013)

Prvá marioneta, ktorú som vyrobila podľa svetoznámej osobnosti - televíznej postavy Dr. Housa. Keďže papierová hmota, z ktorej som túto hlavu modelovala, bola dosť hrboľatá a povrch nerovný, črty tváre tu ešte nie sú dosť zreteľné. Či sa nakoniec podobá, posúďte podľa videa "Maľovanie tváre"alebo podľa fotiek v sekcii"Moje bábky" :)

bottom of page